O tej witrynie (stronie internetowej)
(Od administratora serwisu, na bazie wpisu z 2006 r.)
Drodzy Goście,
Ponieważ jestem pomysłodawcą i autorem tej witryny internetowej, to parę słów ode mnie o jej genezie oraz o jej budowie i przeglądaniu.
Geneza
Książki Stefana Garczyńskiego towarzyszyły mi całe lata i to od młodości.
Można powiedzieć, że w jakimś stopniu ukształtowały we mnie tę postawę, która pozwala mi dziś odkryć, że utożsamiam się ze sposobem myślenia pana Stefana, że mam podobne zainteresowania, podobny typ humoru, interesuję się psychologią, sztuką życia, rozwojem osobistym, itp. (co kiedyś miało wpływ na powstanie strony
L-earn, która obecnie nie jest już podtrzymywana, ale może ją reaktywuję…).
Nie miałem okazji poznać Autora osobiście, ale wydaje mi się jakbym go znał. Postrzegam Go jako erudytę, człowieka wszechstronnego, płodnego pisarza i nauczyciela. Jako kogoś, kto powinien być dobrze znany, zwłaszcza młodzieży, czytany na co dzień i wznawiany.
Tym bardziej ostatnimi czasy zaczęło mnie zastanawiać, że tak dawno nie widziałem w księgarniach książek pana Stefana.
Ostatnie, już pośmiertne, odnotowane wydanie pochodzi z 1994 roku. Natomiast w Internecie (a także np. w kalendarzach) jest sporo powołań na urywki, a zwłaszcza na aforyzmy i złote myśli zapisane przez Autora.
Naturalnym odruchem był wewnętrzny protest: Tak ciekawa spuścizna nie powinna popaść w niebyt! Pomyślałem: a może to ja powinienem się tym zająć?
Po nawiązaniu kontaktu z żoną Autora – panią Zofią Garczyńską spotkałem się z życzliwością dla mego pomysłu, aby dzięki Internetowi i mediom elektronicznym odświeżyć pamięć o panu Stefanie i przybliżyć czytelnikom przynajmniej niektóre Jego książki. To zaszczytna misja.
Serdecznie dziękuję pani Zofii za tę możliwość, która zaowocuje – mam nadzieję, zbiorkiem wspomnień, recenzji oraz samych książek Autora udostępnianych sukcesywnie w tym serwisie internetowym.
Chcę też bardzo podziękować Pani prof. dr hab. Katarzynie Dąbrowskiej-Zielińskiej, za dostarczenie wielu materiałów i stałą pomoc w realizacji tego projektu. Po śmierci pani Zofii w 2010 r. pani profesor przejęła prawa do dzieł Autora oraz gromadzi pamiątki po Nim. Traktujemy ten projekt jako wspólny i dlatego dalej używam także formy liczby mnogiej.
Mam nadzieję, że zgłoszą się ludzie którzy pomogą w dokończeniu projektu – wtedy poczuję się zobowiązany do podziękowań jeszcze wielu innym osobom.
Gdy wznawiam ten wpis (początek 2017 r.) strona wciąż ma postać, którą określiłbym jako początkową pod względem zawartości.
Otóż, przez wiele lat od jej debiutu w 2006 r., trwała prawie bez rozwoju – działałem w pojedynkę mając równolegle wiele innych projektów do realizacji, ponadto była zrobiona w dość archaicznym (jak na dziś) autorskim systemie edycyjnym, co odbiło się na wyglądzie, a potem na trudnościach z aktualizacją treści. Niemniej w połowie lutego 2017, pomimo niszowego charakteru i zupełnego braku reklamy miała około 380 tysięcy odwiedzin.
Obecnie mamy już dużo doskonalsze narzędzia, ja jestem już na emeryturze 🙂 , odnowiłem kontakt ze znajomymi Autora – co wszystko dało mi impuls do odnowienia projektu.
Polega on na przeniesieniu wielu elementów dawnej strony na nowy serwer oraz na platformę wordpress, co pozwala na lepszą interaktywność, możliwość wyświetlania na urządzeniach mobilnych oraz lepszy marketing.
Gdy to piszę, postać graficzna i niektóre funkcjonalności są jeszcze tymczasowe – do poprawy.
Jako ciekawostkę podaję w postaci ilustracji wygląd strony startowej dawnego serwisu (kliknij jeśli jesteś ciekawy/a, fotka na końcu).
Postaram się, by obecna postać miała podobną budowę, ale była czytelniejsza i miała funkcje społecznościowe.
Jeszcze w 2006 i 2007 r. zostały przeze mnie zdigitalizowane 4 książki Autora do postaci e-booków, przy czym były skierowane do nielicznego kręgu osób na użytek własny.
Tylko jedna z nich – dzięki profesjonalnemu składowi i korekcie w wykonaniu pani Grażyny Dobromilskiej (dziękujemy!) uzyskała wtedy formę finalną – do ew. dystrybucji. Jest to O dawaniu. Obecnie dostepna już i w innych formatach i miejscach.
Ponieważ już żadne wydawnictwo nie ma praw do dzieł Autora, zamierzamy wydać (e-booki, może kiedyś i wersje drukowane) jeszcze parę innych pozycji. Ale to pracochłonne zajęcie, więc potrwa…
Co do owej dystrybucji, to mamy na względzie głównie ponowną popularyzację książek pana Stefana i zachowanie pamięci o Nim, a jaki będzie jej zakres i forma – to pokaże czas i stopień zainteresowania odbiorców.
Natomiast wcześniej będą udostępnione wersje demo (urywki) z książek, dostępne z zakładki Utwory.
W tejże zakładce znajduje się też spis artykułów Autora i odnośniki do nich.
Wszelkie dokumenty, zdjęcia, pamiątki, artykuły i przyczynki związane z życiem i publikacjami Stefana Garczyńskiego będą dla nas wielką pomocą, a dla czytelników ubogaceniem tego serwisu. Z góry dziękujemy za tego rodzaju wsparcie.
Budowa naszego serwisu i posługiwanie się nim
Lewe główne menu kieruje do wszystkich głównych działów, w których możliwe są pod-działy.
(na urządzeniach mobilnych to menu odkrywamy po naciśnięciu ikony )
W szczególności, w dziale Utwory znajdziesz pod-strony poświęcone książkom (w układzie alfabetycznym i chronologicznym), a głębiej pod-strony poświęcone poszczególnym pozycjom (książki, wywiady, artykuły, recenzje,…).
Jest jeszcze mini-archiwum, gdzie umieściłem niektóre dawne nowości pokazujące wczesne dzieje strony.
Jeśli nie możesz czegoś znaleźć poprzez normalną nawigację – skorzystaj z lokalnej wyszukiwarki po lewej stronie.
W wyszukiwarce możesz używać pojedynczych słów lub frazy ujętej w cudzysłów.
Na dole strony jest stopka z menu ‚technicznym’, tam też dane kontaktowe oraz możliwość pobierania RSS.
Oprócz pod-stron umieszczonych na stałe w obu menu, strona ma funkcję blogową tj. na środku pojawiać się będą nowości w postaci wpisów, na początku najnowsze. Można je komentować, a wykaz wpisów i i komentarzy znajduje się standardowo w lewym menu.
Wszystkie e-książki (e-booki) są zapisane w formacie PDF, co pozwala odczytywać je w różnych środowiskach systemowych. Służy do tego darmowy program Acrobat Reader firmy Adobe, który można pobrać i zainstalować z wielu miejsc w sieci (najlepiej z www.adobe.com) oraz podobne czytniki . Będą też przygotowane wersje mobilne – dostępne formaty:
- EPUB 3, nadaje się do iBooks i większości czytników
- MOBI – format zaprojektowany specjalnie dla czytnika Amazon Kindle
- Format FB2 – kompatybilny ze wszystkimi czytnikami i wieloma programami.
UWAGA – formaty mobilne na ogół nie wyświetlają się w przeglądarkach dla komputerów, powinny być zainstalowane z podanych adresów na urządzeniach mobilnych (telefony, tablety,…)
Te wszystkie formaty będą dostępne też w sieci dystrybucyjnej
Współpraca
Zapraszamy serdecznie do umieszczania recenzji, wspomnień i innych przyczynków, uwag i refleksji dotyczących samego serwisu, także w postaci komentarzy pod wpisami.
Prosimy też o korzystanie z przycisków społecznościowych (dzielenie się treścią).
Życzę bezproblemowego i miłego korzystania z naszej strony, a w przypadku pytań proszę zwracać się do jej administratora poprzez e-mail z zakładki Kontakt.
Leszek Korolkiewicz (admin)
Wspomóż tę stronę i czytelnictwo
0
Zobacz jeszcze / See also