Jak zapamiętać

Jak zapamiętać - okładka

 

Jak zapamiętać  to tytuł kolejnego (10) ebooka jaki udostępniamy – na bazie książki Stefana Garczyńskiego z 1976 r. (I wydanie).
Jak w tytule – chodzi o sztukę zapamiętywania, a pośrednio efektywnej nauki.
Autor w pierwszych słowach tak to ujmuje:

Celem tej książki jest przełożyć to, co wiemy o pamięci, na język praktycznych wskazań.
Zanim jednak przystąpię do właściwego tematu, wskażę parę sposobów pamiętania… bez obciążania pamięci.

I rzeczywiście – spełnia tę obietnicę – w sposób jasny i niemal szkolny, bo i adresaci to głównie uczniowie – od szkoły podstawowej po studentów. Po raz kolejny Autor spełnia się jako nauczyciel.
Książka ta ma swój charakterystyczny styl i odrębność na tle jakże wielu książek o pamięci i pamiętaniu.
Bodajże wszystkie te, które znam, a było ich sporo, skupiają się głównie na dość wyszukanych metodach mnemotechnicznych, różnych trikach,  sięgając nawet do neurologii, fizjologii a bywa – stanów świadomości.
Mimo że w czasach pisania tej książki szereg tych technik było znanych, Garczyński nie obciąża głowy czytelnika takimi sztuczkami. Dla zastosowania niektórych z nich potrzeba właśnie dobrej pamięci by je przyswoić lub mieć jakiś nieprzeciętny dar w sferze umysłowej na podobieństwo fenomenów popisujących się pamięcią. Budzą oni faktycznie wielki podziw i na marginesie wspomnę tylko o jednym. To przypadek Daniela Tammeta, który w czasie jednej z wielu różnych swoich prezentacji,  publicznie i pod nadzorem komisji podał poprawnie z pamięci 22 514  (!) kolejnych cyfr liczby Pi.
Nie o to Garczyńskiemu chodziło – to kwestia przede wszystkim ułatwienia sobie codziennego życia w tak prostych sprawach jak odnajdywanie w domu gdzie co leży, pamiętanie dat rodzinnych czy czegoś dla sprawdzianu szkolnego, trafienie do jakiegoś miejsca na mieście, lista zakupów lub wywiązywanie się z zobowiązań.
Te proste metody sięgają po jasne zależności związane z kojarzeniem, rozumieniem treści lub sytuacji, zmysłami, psychologią, logiką, skupieniem się itp. I te proste, podstawowe zależności wystarczą by znacznie poprawić nasze braki w zapamiętywaniu. Środków na bazie opisanych zależności jest na tyle dużo, że potrafiły zapełnić kilkadziesiąt stron – bez uciekania się do tych współcześnie nieco sztucznie lansowanych metod zaawansowanych jak mapy pamięci,  zakładki obrazkowe lub alfabetyczne, rymowanki liczbowe, wizualizacje, pamięć fotograficzna,  itp.
Niech książka Garczyńskiego będzie przynajmniej wprowadzeniem do tak rozszerzonego tematu.
Być może jakaś z podanych metod  została przez obecną naukę udoskonalona lub skorygowana, bo minęło sporo czasu od napisania książki, ale czy zmieniła się pamięć ludzka? O ile możemy teraz łatwo wyszukać w Internecie różne fakty, to tą drogą nie uzyskamy odpowiedzi na prywatne pytania, nie odtworzymy szczegółów wspomnień ani nie pomożemy sobie przy egzaminach. Zatem to książka dla każdego, bo opiera się na zagadnieniach codziennego  życia. Uzupełnia inne książki Autora o podobnej tematyce.

Odsyłam do pełniejszego opisu książki, gdzie jest przekierowanie do miejsca bezpłatnego pobrania ebooka w 4 formatach.

2+

Jedna myśl na temat “Jak zapamiętać

 1. Autorecenzja (z innego adresu).
  Oczywiście książek o pamięci i jej doskonaleniu jest mnóstwo. Z mojej osobistej biblioteczki wspomnę jeszcze wcześniejszą od „Jak zapamiętać” – „Pamięć doskonała” (Joyce Brothers…, 1957), szereg książek Very Birkenbihl (u której się doszkalałem), podobnie jak u E. De Bono, „Jak zwiększyć moc mózgu” (Richard Leviton), … Pisałem o tym dawno temu także na już nie istniejącej stronie L-earn.net.
  Ze strzępków mojego archiwum wydobywam przykładowe artykuły (w formie roboczej), np.:
  plenty.vbiz.pl/l-earn/Mapy_mysli
  plenty.vbiz.pl/l-earn/03twórczość_very_birkenbihl
  plenty.vbiz.pl/l-earn/metoda_listy_abc
  plenty.vbiz.pl/l-earn/metoda_vbirkenbihl
  plenty.vbiz.pl/l-earn/Metody wspomagania mózgu-1
  plenty.vbiz.pl/l-earn/Metody wspomagania mózgu-2
  plenty.vbiz.pl/l-earn/metody_nauki_j
  plenty.vbiz.pl/l-earn/mity_i_fakty_o_szybkim_czytaniu
  plenty.vbiz.pl/l-earn/motywacja_jezyki
  plenty.vbiz.pl/l-earn/motywacja_w_nauce_języków
  plenty.vbiz.pl/l-earn/mozg_potrzebny
  plenty.vbiz.pl/l-earn/nowoczesne_techniki_szybkiej_nau
  plenty.vbiz.pl/l-earn/szybka_nauka__recenzja_ksiazki

  0

Napisz odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.