okładka pierwszego wydania
Dane bibliograficzne oryginałów
TYTUŁ | WYD. | MIEJSCE WYD. | WYDAWCA | ROK WYD. | OPIS FIZ. |
Współżycie łatwe i trudne | 1 | Warszawa | „Iskry” | 1966 |
Współżycie łatwe i trudne | 2 | Warszawa | „Iskry” | 1969 |
Współżycie łatwe i trudne | 3 | Warszawa | „Iskry” | 1975 |
Współżycie łatwe i trudne | 4 popr. i uzup | Warszawa | „Iskry” | 1978 | 288, [4] s. ; 20 cm |
Poniżej Prezentowany ebook – 2020 r. na bazie wydania I.
Autor o książce
(fragment z zakończenia)
Pisząc tę książkę przeżywałem okresy zwątpień i załamań. Zaledwie wgryzłem się w temat, przeraziła mnie bezczelna śmiałość przedsięwzięcia: współżycie, to zagadnienie bez dna. Można o nim mówić bez końca. Bez końca można je upraszczać i komplikować: wszystko tu jest „prostsze, niż myślimy, i bardziej skomplikowane, niż nam się wydaje” (Goethe). Bez końca… i zawsze pozostaną niepokojące luki.
Luki i uproszczenia. Międzyludzkie stosunki są dynamiczne, chaotyczne, niejednolite, złożone i względne, a ja usiłowałem wyprowadzić sztuczny ład i pozorną stabilność. Każda współżyciowa sytuacja zależy od długich szeregów wzajemnie od siebie zależnych czynników, a ja wyrywałem te czynniki z ich naturalnych kontekstów. W dodatku każda współżyciowa sytuacja i reakcja jest jedyna w swoim rodzaju, a ja pozwalałem sobie na uogólnienia. Przeżywałem nieprzyjemne chwile także wtedy, gdy długą drogą poprzez psychologię dochodziłem do sformułowań brzmiących jak pouczenia dla dzieci. Pocieszałem się myślą, że przeświadczenie o oryginalności własnych przemyśleń świadczy o ignorancji; że powtarzanie starych, wielkich prawd jest bardziej celowe niż odkrywanie nowych bez znaczenia, że jednym z najważniejszych zadań autora jest ukazywanie rzeczy pospolitych w trochę innym, szerszym świetle.
Najbardziej dręczyły mnie wątpliwości, gdy zastanawiałem się nad praktyczną przydatnością mej pracy. Łatwo jest dawać rady, nie jest trudno przyjmować, ale stosowanie ich wymaga nieprzeciętnego charakteru. „Leży to w naturze człowieka mądrze myśleć i głupio działać” — powiada Anatol France, a według Tołstoja łatwiej napisać dziesięć tomów filozofii niż wprowadzić w życie choć jedno jej przykazanie. To samo odnosi się do wskazań psychologii. Tylko rzadkie jednostki potrafią rzucić palenie, a przecież choćby tylko odzwyczajenie się od okazywania zniecierpliwienia wymaga większej siły.
Trudności praktycznego wykorzystania Współżycia są więc bez porównania większe od teoretycznych trudności napisania tej książki. Z drugiej strony taki zbiór wiadomości, obserwacji i refleksji ma w sobie życie tylko wtedy, gdy służy życiu, to znaczy, gdy daje )się przełożyć na język działania. Powstaje pytanie, jak przebudować łożyska naszych nawyków i przyzwyczajeń?
Ponieważ sposób myślenia i działania jest w znacznym stopniu wynikiem naśladownictwa, ponieważ upodabniamy się do osób, z którymi często przebywamy, a w pewnym stopniu nawet do bohaterów ulubionych powieści, dobierając sobie otoczenie, możemy kształtować samych siebie.
Jak wstępem do zmiany jakiejkolwiek sytuacji powinna być jej analiza, tak też od analizy powinniśmy zaczynać korektę błędów popełnianych w kontaktach z. ludźmi. Zastanawiając się nad własnymi słowami i postępowaniem w kategoriach przyczyny i skutku, odkryjemy na przykład, dlaczego Iks nieprzyjaźnie się do nas odnosi, jakie błędy popełniliśmy na zebraniu, czym wyrządziliśmy przykrość Igrekowi, jak powiedzieć Zetowi tę nieprzyjemną rzecz, którą powiedzieć mu trzeba itd.
Ma się rozumieć, że już wyrobienie tego typu refleksji oznacza rozwinięcie nowych nawyków myślowych. Od ich zmiany zaczyna się każda praca nad sobą i każda próba zmiany życia. …
Krótki opis książki/opinia tutejszej redakcji
W planie przywracania z niepamięci książek Stefana Garczyńskiego „Współżycie łatwe i trudne” kusiło swoim tytułem, by pochylić się nad tą książką jako jedną z pierwszych – tak aktualny to temat. Obecny zanik prawidłowych relacji między ludźmi, a nawet w ogóle relacji bezpośrednich, wymaga spojrzenia wstecz na to, jak to bywało dawniej.
Z drugiej strony długo powstrzymywałem się, ponieważ w danym przypadku to wstecz wypada na lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte – w realiach PRL. Były to dziwne czasy, zarówno pod względem narzucanej kultury jak i innych realiów – trudnych do zrozumienia przez obecne młode pokolenie. Wypada mu przypomnieć, że życie było prostsze w sensie naturalnych, bliższych kontaktów bez dominacji mediów elektronicznych i wszelkiej wirtualności. Ludzie, w miarę możliwości, pomagali sobie nawzajem, nie byli nastawieni na konsumpcjonizm i materializm jak obecnie – mimo ideologii materialistycznej.
Z drugiej strony socjalizm niszczył szczerość w życiu publicznym, wprowadzał cenzurę i represje. By publikować w tamtych czasach trzeba było uważać na słowa, mieć talent przemycania tego, co się myśli kosztem jakichś trybutów na rzecz systemu i władzy. To wymuszało wprowadzanie wątków dotyczących produkcji, życia robotników, elementów politycznych, rodzaju nowomowy, włączanie elementów państwowotwórczych – fraz, które dziś bardzo rażą w czasie czytania. Są podawane odwołania do lektur z tamtych czasów oraz są cytaty z osób, których dziś raczej byśmy nie cytowali. Widać to zwłaszcza we Wstępie.
Dlatego, nie byłem przekonany czy w ogóle przywracać tę książkę.
Ponieważ jednak dziś znów widzimy coraz większe zakłamanie, ingerencje cenzury, ideologizację życia, to z tego względu, jak i na owo pobudzenie bardziej naturalnych i poprawnych relacji między ludźmi – warto przypomnieć jakie są ich zasady.
Książka omawia to prawie podręcznikowo, ale zawiera też liczne żywe przykłady – stare – wg literatury i nowe – zbierane przez autora z życia. A odwołanie do czasów PRL może mieć dla wielu wartość poznawczą.
Edycyjnie to wydanie różni się od oryginału – pominięte są ilustracje Szymona Kobylińskiego, przypisy są podawane bezpośrednio w tekście, inne jest justowanie itp. niewielkie zmiany. Ebook bazuje na formacie PDF A4, inne wersje mobilne dostosowują się formatem różnie w zależności od urządzenia i opcji wyświetlania.
Strona tytułowa ebooka pokazuje okładki różnych wydań – było ich cztery, po I, jeszcze w latach: 1969, 1975, 1978 (wydanie poszerzone i poprawione), co przy sporych – jak na dziś – nakładach (pierwsze 10 000 + 257) świadczy o dużej poczytności książki.
Spis treści
Wstęp
Rozdział I. SYTUACJE I UKŁADY
- Rozłam
- Konflikt obyczajów
- Konflikt interesów
- Konflikt postaw
- Konflikt złej organizacji
- Uprzedzenia
- Wrogość
- Zbliżenie
- Przynależność formalna
- Współdziałanie
- Wspólny front
- Wspólnota z konfliktem
- Przyjaźń
- a) Rodzaje przyjaźni
- b) Wartości przyjaźni
- Miłość
- a) Pochwała miłości
- b) Niebezpieczeństwa miłości
- c) Warunki miłości
Rozdział II. CECHY ZRAŻAJĄCE
Charakter i zachowanie
Trudność kontaktu
Nienaturalność
Przeszkadzanie
Zrzędzenie
Agresywność
Gniew
Zmęczenie
Kaleczenie miłości własnej
Apodyktyczność, autokratyzm, nieufność
„Wyższość”
Fałszywa ambicja i zawiść
Czepianie się czy krytyka
Wdzięczność czy kontratak
Pępek świata (egocentryzm)
Egoizm
Wymagania i kaprysy
Metody
Tupet i natarczywość
Kłamstwo
Słowo i… zawód
Fałszywe złoto
Rozdział III. CECHY ZJEDNUJĄCE
Wygląd
Grzeczność
Barwy jasne i mocne
Słowo i uśmiech
Uznanie, podziw, pochwała
Zainteresowanie człowiekiem
Rozumienie i porozumienie
Współdoznawanie
Dawanie
Zadbanie i pomoc
Wdzięczne przyjmowanie
Uwagi końcowe
Recenzje/opinie
Krótka recenzja z Przekroju
Recenzja z Filipinki
(Twoja recenzja może mieć formę komentarza pod wpisem, lepiej wysłać ją w formacie zredagowanym przez kontakt do Admina)
Dodaj swoją recenzję
Dostępność wersji drukowanej
- Wydania oryginalne – nakład wyczerpany (tylko biblioteki, antykwariaty, aukcje, …).
- Wersja drukowana na bazie e-booka – druk na zamówienie we własnym zakresie, np. w wydawnictwie Ridero.
Możliwość pobrania poprzez nasz serwis
Ebooki Stefana Garczyńskiego udostępniamy bezpłatnie na stronie Pobranie ebooka. << zobacz!
Zobacz jeszcze / See also