SKORO wiesz już o sobie wszystko, co powinien wiedzieć obywatel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, może będziesz chciał poznać normy współżycia z innymi obywatelami twojego kraju.
Niezbędną pomoc w tym względzie zapewni ci książeczka Stefana Garczyńskiego WSPÓŁŻYCIE ŁATWE I TRUDNE. Dowiesz się z niej, jakie bywają sytuacje i układy, powodujące konflikty, do czego przyczynia się niewłaściwa organizacja pracy, uprzedzenia i wrogość miedzy ludźmi.
Każdej z brzydkich cech twego charakteru, jak fałszywa ambicja i zawiść, jak egocentryzm i tupet, jak agresywność i apodyktyczność poświęcony jest osobny, trafnie analizujący rozdział. Lecz nie sądź, iż wystarczy sam rachunek sumienia i rejestr grzechów, do których przyznajesz się w głębi ducha.
W przeciwieństwie do cech utrudniających współżycie – a przecież nikt z nas nie żyje na pustyni – istnieje cały zespół cech zjednujących, jak grzeczność i zainteresowanie innym człowiekiem, uznanie i pochwała dla niego, słowo i uśmiech, którym autor radzi „witać każdy dzień”.
Książka nie poprzestaje na suchym prawieniu morałów – każdy jej rozdział ubarwiony jest przykładem; z życia, anegdotą, cytatem z poezji. Stanowi ona vademecum życia codziennego i nie będąc zbiorem zasad przebrzmiałego savoir-vivre’u uczy, jak ułatwić życie sobie i innym.
———–
[Kto kiedy? – do ustalenia, ale z czasów PRL]
Wspomóż tę stronę i czytelnictwo
[wp_ulike]