Powiązania rodzinne

W wikipedii znajdziemy wzmianki o pięciu Stefanach Garczyńskich, co pewnie nie wyczerpuje listy,  ale wskazuje na tych najbardziej znanych i zasłużonych.
Stąd, w dawnej Księdze Gości tej witryny internetowej, pojawiały się pytania o rodzinne powiązania i rodowód naszego bohatera.
Poniżej krótka informacja od pana Andrzeja Marii Borkowskiego z Londynu przesłana  2007-08-16.
„I ja cieszę się z tej strony i gratuluję pomysłu. Odpowiadając krótko na pytanie pani Wandy o rodzinne koligacje Stefana, chcę potwierdzić że to ta sama rodzina o korzeniach na pograniczu Pomorza Kaszubskiego i Kociewia.
Stefan nie jest w bezpośredniej linii potomkiem Stefana, poety, przyjaciela Mickiewicza, bo ten nie miał dzieci, ale to ta sama rodzina, w której jest też inny jeszcze ważny Stefan Garczyński (tym razem praszczur naszego pisarza) wojewoda poznański i ważny pisarz polityczny XVIII wieku, autor Anatomii Rzeczypospolitej Polskiej, zmarły w roku 1755.
Garczyńscy przenieśli się z Pomorza do Zbąszynia jeszcze w 1644, ale to już szczegóły nie ważne pewno. Jeszcze jedno, ojciec naszego Stefana, Tadeusz, też był trochę pisarzem, dziennikarzem głównie i sportowcem, który reprezentował Polskę w jednej z przedwojennych Olimpiad*. Nie będę więcej zanudzał rodzinnymi sprawami. Samego Stefana bardzo lubiłem, a jego żona przyłożyć do serca – życzę powodzenia, będę tu zaglądał – Andrzej.”

________

* Warto wspomnieć o ojcu Stefana, bo syn wielokrotnie o nim wspomina z miłością. Można z dużą dozą pewności sądzić, że Stefan sporo zawdzięczał ojcu, który był ciekawą postacią, o barwnym życiu i dorobku, także pisarskim.
Mamy informacje o tym z Wikipedii,  przez książki Tadeusza Garczyńskiego oraz dawne doniesienia prasowe.
W 1926, kiedy Stefan był chłopcem, jego ojciec, Tadeusz poślubił aktorkę Zofię Modrzewską (Regerównę, 1888–1980), rozwiedzioną wcześniej z reżyserem Leonem Schillerem.


Wspomóż tę stronę i czytelnictwo

		
1+

 

1+
Podziel się / Share Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblrmail
Zobacz jeszcze / See also Facebookpinterest